Taťána Smerechuk

Drazí kolegové!

Dnes bych vám rád představil didaktická hra "Kdo co dělá", mnou vyrobené pro předškolní děti.

Jistě všichni víte, milí kolegové, že vývoj dětské řeči je v moderní společnosti problémem. A tato didaktická příručka pomáhá dětem rozvíjet souvislou řeč, rozšiřovat a aktivovat dětskou slovní zásobu, rozvíjet schopnost odpovídat na otázky a klást si je samy a rozvíjet představivost.

D/I "Kdo co dělá" se skládá z 23 obrázků znázorňujících různé akce. Hra je určena pro děti od 1 do 6 let.


U dětí ve věku 1-2 let je při prohlížení obrázků musíte povzbudit, aby ukazovaly a pojmenovávaly známé předměty, odpovídaly na otázky: „Kdo je na obrázku?“, „Co dělá ta dívka? atd. Děti ve věku 2-4 let potřebují rozvíjet schopnost skládat věty pomocí různých slovních druhů. Ptejte se a odpovídejte na otázky podle obrázku. Ve věku 4-5 let jsou děti schopny podrobně mluvit o obsahu obrázku. Dětem ve věku 5-6 let tyto obrázky pomohou rozvíjet schopnost sestavit plán příběhu a držet se ho při jeho skládání.


Lekce na obrázcích lze vést individuálně nebo v podskupinách či skupinách.

[b]Děkuji za pozornost!

Publikace k tématu:

Shrnutí lekce „Co nás dělá zdravými“ Cíle programu: Zvýšit znalosti dětí o metodách zdravého životního stylu. Pomáhám formovat potřebu fyzické aktivity.

Didaktická hra na bezpečnost života Didaktické hry o bezpečnosti života. 1. „Nebezpečné – není nebezpečné“ (1-7 snímek). Cíl: naučit děti rozlišovat nebezpečné životní situace od těch, které nejsou nebezpečné; zajistit.

Didaktická hra „Co škodí, co je užitečné“ Účel. Upevňovat znalosti dětí o škodlivých a prospěšných jevech a předmětech. Rozvíjet schopnost vysvětlovat.

Tištěná desková hra „Vytvořte příběh z obrázku“ (tuto hru lze použít jako doplňkový materiál pro vývojové kurzy.

Didaktická hra "Svět knihy" Cíle. Formování zájmu a potřeby čtení Úkoly. 1. Formovat znalosti o spisovatelích. 2. Upevněte.

Cíle hry: seznámit děti s pravidly chování na ulici a na vozovce (jak správně přecházet silnici apod., druhy dopravy,...

Cíle: pomoci dětem rozvíjet zrakové vnímání, dobrovolnou pozornost, paměť a nápadité myšlení a také upevnit názvy barev.

Didaktická hra "Z čeho jsou vyrobeny?"

Tento didaktický materiál bude užitečný pro učitele mateřských škol a rodiče.
Didaktická hra je určena dětem staršího předškolního věku.

Účel hry: Zlepšit znalosti dětí o předmětech okolní reality a materiálech, ze kterých jsou vyrobeny.
úkoly:
- Podat představy o souvislostech předmětů ve světě;
- Představit produkty lidské práce a ruských lidových řemesel;
- Rozvíjet logické myšlení;
- Poskytněte představu o symbolech Ruska;
- Rozšířit obzory, slovní zásobu dětí;
- Naučte děti porovnávat předměty, navazovat vztahy příčina-následek

Materiál: velké mapy zobrazující materiál a prázdná místa; Kartičky s malými předměty;
Úkoly účastníků hry:
Rozdělte předměty do skupin: - Z kamene; žláza; vlákno; tkaniny atd. 1. „Kdo je rychlejší“(účastní se 2-8 dětí).
Zamíchejte všechny karty předmětů tak, aby obrázky směřovaly nahoru. Dejte každému hráči jednu velkou kartu.
Úkolem hráčů je zahrát své velké karty co nejrychleji. Ten, kdo první správně zavře velké karty, vyhrává;
2. „Vyberte a pojmenujte“(účastní se 2-8 dětí). Všichni hráči si vezmou jednu velkou kartu. Předvádějící vezme kartu předmětu a ukáže, co je na ní vyobrazeno, a zeptá se hráčů, z čeho je vyrobena. Kdo nasbíral všechny karty rychleji, vyhrává.
Hráči požadovanou položku poznají.
3. „Věřte tomu nebo ne“(účastní se 2-8 dětí)
Otočte všechny karty lícem dolů. Hráči střídavě otevírají 1 kartu, ukazují ji ostatním a ptají se například: „Věříš mi, že korálky jsou z látky?“ Hráči odpovídají, kdo odpověděl špatně, dostává trestný žeton. Vyhrává ten, kdo má nejméně trestných žetonů
4. "Hádej"(účastní se 2-8 dětí)
Všechny karty předmětů jsou otočeny lícem dolů. Hráči se střídají po jednom, vymýšlejí hádanku o předmětu (tvar, barva, k čemu je), zbytek hádají a umísťují na velkou kartu.
Kdo má jako první vyplněnou největší kartu, vyhrává.


Pracovní výchova v mateřské škole

"Kdo kde pracuje?"
Cíl: objasnit představy dětí o tom, kde se lidé liší
profesí, jak se jejich pracoviště nazývá.
Mateřská škola;
učitel školy;
lékař - v nemocnici, na klinice, ve školce, ve škole;
kuchař - v kuchyni, jídelně, restauraci, kavárně...atd.

"Kdo to ví a umí?"
Cíl: rozšířit u dětí chápání toho, jaké znalosti a dovednosti
musí mít lidé různých profesí.
Zná dětské básničky, vypráví pohádky, hraje si a chodí s dětmi... učitelka.
Hraje na klavír, zná dětské písničky, učí zpěv, tanec, hraje s dětmi hudební hry... hudební režisér.
Zná lidské tělo, umí poskytnout první pomoc, ví, jak rozpoznat a léčit nemoci... lékař atp.

"Kdo to dělá?"
Cíl: vycvičit děti ve schopnosti určit název povolání podle názvů akcí.
Stříhá, upravuje, myje, češe, suší... kadeřník.
Namáčí, mydlí, pere, třepe, suší, žehlí... prádelnu.
Balí, váží, řeže, balí, počítá... prodejce.
Čistí, pere, smaží, vaří, vaří, solí, ochutnává, krmí... vaří atp.

"Kdo co dělá?"
Cíl: rozšířit a objasnit představy dětí o práci (pracovních operacích) lidí různých profesí.
Domovník zametá, uklízí, zalévá, hrabe...
Hudební režisér zpívá, hraje, tančí, učí...
Mladší učitelka (chůva) myje, uklízí, utírá, přikrývá, obléká, čte...atd.

"Opravte chybu"
Cíl: naučit děti nacházet a opravovat chyby v jednání lidí různých profesí.
Kuchař léčí a doktor vaří.
Domovník prodává a prodavač zametá.
Učitelka ostříhá vlasy a kadeřnice kontroluje sešity.
Hudební režisér pere prádlo a pradlena zpívá s dětmi písničky...atd.

"Pro člověka v jaké profesi je to nutné?"
Cíl: rozšířit u dětí chápání věcí nezbytných pro osobu v určité profesi.
Váha, pult, zboží, pokladna... - prodejci.
Smeták, lopata, hadice, písek, páčidlo, sněhová fréza... - školníkovi.
Pračka, vana, mýdlo, žehlička... - do prádelny.
Hřeben, nůžky, fén, šampon, lak na vlasy, zastřihovač... - ke kadeřníkovi atp.

"Kdo co potřebuje k práci?"
Cíl: rozšířit a objasnit představy dětí o předmětech okolního světa (materiály, nástroje, vybavení atd.), které jsou nezbytné pro práci lidí různých profesí.
Učitel - ukazovátko, učebnice, křída, tabule...
Pro kuchaře - rendlík, pánev, nůž, kráječ zeleniny, elektrická trouba...
Řidič - auto, náhradní pneumatika, benzín, nářadí...
Učitel výtvarné výchovy - štětce, stojan, hlína, barvy...atd.

"Tleskněte rukama, pokud je to nutné pro... (název profese)"
Cíl: procvičit schopnost korelovat slova a fráze s profesí konkrétní osoby.
Děti jsou vyzvány, aby tlesaly, když uslyší slovo nebo frázi, která se hodí pro povolání, např. lékař: střih, nachlazení, váha, sanitka, šicí stroj, návštěva pacientů, módní účes, prací prášek, bílý plášť, sněhová fréza atd..

"Kdo může jmenovat více akcí?" (s míčem)
Cíl: naučit děti korelovat jednání lidí různých profesí.
Učitel pojmenuje povolání a obratem hodí míček dětem, které pojmenují, co člověk v této profesi dělá.

"Pokračuj ve větě"
Cíl: procvičit schopnost dokončit věty pomocí slov a frází souvisejících s konkrétní profesí člověka.
Kuchař uklízí... (ryby, zeleninu, nádobí...),
Pradelna pere...(ručníky, ložní prádlo, župany...).
Učitel ráno s dětmi...(cvičí, snídá, vede hodiny...)
Domovník na dvoře v zimě...(odhrnuje sníh, uklízí plochy, sype písek na cesty...) atd.

"Kdo je na fotce?"; „Najdi a řekni“ (na základě fotografií)
Cíl: Upevnit představy dětí o práci zaměstnanců mateřské školy.
Děti jsou požádány, aby jmenovaly zaměstnance mateřské školy (z fotografie) nebo vybraly požadovanou fotografii a řekly o této osobě: jak se jmenuje, v jaké místnosti pracuje, jak se líbí, co dělá?

"Pojďme nakreslit portrét" (projev)
Cíl: naučit děti vytvářet řečové portréty zaměstnanců mateřské školy.
Děti mají sestavit popisný příběh (Kdo je to? Jak vypadá? Co dělá? atd.) o zaměstnanci mateřské školy podle modelu, plánu, algoritmu, pomocí fotografií, mnemotechnických tabulek.

"Já začnu větu a ty ji dokončíš"
Cíl: Upevnit představy dětí o smyslu a výsledcích práce lidí různých profesí.
Kdyby nebylo učitelů, tak...
Kdyby nebylo lékařů, tak...
Kdyby nebyly stěrače, tak...
Kdyby nebyly ovladače, tak...atd.

Hra "Pojďme připravit stůl pro panenky."
Cílová. Naučte děti prostírat stůl, pojmenovávat předměty potřebné k podávání. Zavést pravidla etikety (setkání s hosty, přijímání dárků, zvání lidí ke stolu, chování u stolu). Pěstovat humánní city a přátelské vztahy.
Průběh hry Učitel vstoupí do skupiny s elegantní panenkou. Děti jej zkoumají a pojmenovávají části oblečení. Učitel říká, že dnes má panenka narozeniny a přijdou k ní hosté - její přátelé. Musíte panence pomoci připravit sváteční stůl (používá se nábytek a nádobí pro panenky). Učitel s dětmi rozehraje jednotlivé fáze aktivity (umýt si ruce, rozložit ubrus, umístit vázu s květinami, ubrousek, chlebník doprostřed stolu, připravit šálky a podšálky na čaj nebo talíře a v blízkosti rozložte příbory - lžíce, vidličky, nože).
Poté se odehraje epizoda setkání s hosty, panenky se usadí.
Za účelem upevnění pracovních dovedností lze dětem staršího předškolního věku ukázat obrázky předmětů znázorňující výše uvedené položky a požádat je, aby je uspořádaly podle pořadí prostírání.

Hra "Hádej, co dělám?"
Cílová. Rozšiřte u dětí chápání pracovních činností. Rozvíjejte pozornost.
Průběh hry. Učitel a děti se spojí za ruce a postaví se do kruhu. Do středu kruhu vyjde dítě. Všichni jdou do kruhu a říkají:
Nevíme, co děláte. Pojďme se na to podívat a hádat.
Dítě napodobuje porodní úkony nejen pohyby, ale (pokud možno) i zvuky. Například uklízí podlahu vysavačem, zatlouká hřebík, piluje, řídí auto, myje, štípe dřevo, strouhá atd.
Děti hádají akce.

Hra "Co nejdřív, co potom?"
Cílová. Objasněte znalosti dětí o pravidlech přesazování pokojových rostlin.
Průběh hry. Učitel ukáže dětem obrázky znázorňující fáze přesazování pokojových rostlin a požádá je, aby je seřadily v pořadí, v jakém se akce provádějí.
1 Převraťte květináč a vyjměte z něj rostlinu.
2 Mytí nočníku.
3 Pokládání oblázků na dno květináče.
4 Nasypte písek do květináče (výška 1 cm).
5 Nasypte do hrnce na písek trochu zeminy.
6 Tyčinkou setřeste starou zeminu z kořenů rostlin.
7 Odříznutí shnilých kořenů.
8 Rostlinu zasaďte do květináče tak, aby přechod mezi stonkem a kořenem byl na povrchu, a zasypte ji zeminou.
9 Zhutnění země.
10 Instalace květináče s rostlinou na paletu.
11 Zalévání rostliny u kořene.

Didaktické hry s využitím prvků

TRIZ a RTV.

Systematický přístup k životnímu prostředí

Hra „Najdi celek a části“

Cílová: naučit děti analogicky určit úkol, který je třeba splnit. Po vzoru první dvojice slov se naučte určit, které pravidlo zde platí: celá-část nebo část-celek.

1. B: auto - kolo;

d: letadlo - ... (křídla, nebe).

Děti jsou požádány, aby pojmenovaly vhodnou odpověď.

2. B: třešeň – pecka;

d: rakovina - ... (dráp, ryba).

3. B: kočka - knír;

d: strom - ... (les, kmen). Atd.

Hra "Najděte hlavní věc"

Systém je navržen tak, aby zahrnoval několik subsystémů, z nichž je nutné vybrat dva subsystémy, které jsou nezbytně součástí tohoto systému.

Příklad: les - lovec, vlk, stromy, cesta, křoví, bažina.

Zahrada – rostliny, zahradník, pes, plot, země.

Řeka - břeh, ryba, rybář, bahno, voda.

Město - auta, budovy, dav, ulice, kolo.

Kniha – kresby, dobrodružství, papír, záložka, text.

Nemocnice - oddělení, lékař, pláště, pacienti, injekce, rentgen.

Hra "Co s čím souvisí"

Cílová: učit děti nacházet souvislosti mezi předměty, i když nejsou spojeny přímo, ale přes prostředníka. Naučte se vyvozovat závěry, že vše spolu souvisí.

Například:

Dřevo je voda. (strom nemůže žít bez vody).

Knoflík - košile. (knoflík je potřeba k zapínání košile).

Stůl - váza. (na stole je umístěna váza s květinami).

Ryba je ruka. (ryba se chytá do sítě a síť se hází rukama; čistí ryby rukama; krmí je v akváriu).

Operátor systému

Hra „Pojmenujte objekt podle jeho vlastností“

Cílová:

Upevněte znalosti o světě kolem nás analýzou známých objektů a zdůrazněním jejich vlastností.

Aktivovat v dětské řeči pojmy o vlastnostech předmětů.

Vytvořit koncept, že jeden a tentýž objekt může kombinovat několik vlastností.

Například:

silný + laskavý =

hlasitý + hlasitý =

chlupatý+šedý=

Složitá verze:

Hladká+šedá+tichá=

Bílá+jedlá+měkká=

Červená+světlá+lesklá=

Hra "Co z čeho"

Cílová: naučit děti rozebrat jakýkoli předmět na části. Pojmenujte tyto části, spočítejte jejich počet.

Pokrok:

Učitel nebo dítě rychle pojmenuje předmět (předmět), děti musí pojmenovat, z čeho se skládá.

Složitá verze:

Děti jsou požádány, aby okamžitě pojmenovaly počet dílů.

Například: auto - jedna karoserie - jeden volant - čtyři kola, dva velké světlomety atd.

Hra "Teremok"

Cílová: upevnit představy dětí o předmětech v okolním světě analýzou známých předmětů a zdůrazněním jejich vlastností a funkcí.


Učí, jak používat stručný popis vlastností předmětů v řeči a zvýraznit v nich nejdůležitější vlastnosti.

Vytvořit koncept, že jeden a tentýž objekt může kombinovat několik vlastností a funkcí.

Pokrok: Učitel ukazuje „teremok“ (krabice, zásuvka atd.), ke kterému se postavy (předměty, zvířata) periodicky přibližují a žádají o život.

Každý z nově příchozích „hrdinů“ – objektů se ptá, kdo ve věži bydlí, a „obyvatel“ – objekt mu musí odpovědět, kdo je, jaký je, co umí.

Hra „Co bylo – co se stalo“

Hraní s dětmi po čtyřech letech. Materiál je pojmenován (hlína, dřevo, látka) a děti dávají možnosti pro předměty, které je obsahují. Můžete to hrát i obráceně. Objekt vyrobený osobou se nazývá a děti určují, jaké materiály byly použity při jeho výrobě.

Například:

Kdysi to bylo roztavené sklo a stalo se...

D: stal se vázou, žárovkou, sklem v autě...

Hra "Aukce"

Cílová: představit (upevnit) znalosti dětí o znacích, částech, vlastnostech předmětů. Naučte se popsat předmět v určitém sledu, vyberte a zdůrazněte jeho nejlepší vlastnosti a možnosti jeho použití.

Hýbat se: Je vybráno dítě (nejprve to může být dospělý), které povede aukci. Při výběru předmětu do aukce popisuje jeho přednosti. Dítě, které si ho chce koupit, musí přesvědčivě dokázat, proč tento předmět potřebuje a proč se mu líbí.

Věc se prodává tomu, kdo přesvědčivěji prokázal svou nezbytnost. Předměty by měly být dítěti známé.

Hra "Co umí"

Cílová: naučit schopnost identifikovat funkce objektu.

Možnost 1:

Děti stojí naproti sobě. Jeden pojmenuje předmět, protilehlý pojmenuje jeho funkci atd. jeden za druhým. Ten, kdo nedokázal odpovědět, prohrává. Dítě stojící poblíž se přesune na své místo. Vyhrává ten, kdo zůstane.

Možnost 2: „dejte svému sousedovi slovo“

Děti stojí v kruhu, jako by si předávaly slovo z ruky do ruky. První zavolá slovo, „předá“ ho – dotkne se dlaní sousedovy ruky. Soused zavolá funkci a předá ji svému sousedovi. Toto dítě pojmenuje předmět, který plní jemu danou funkci.

Například: pták - létá - letadlo - bzučí - vlak - nese - auto - jezdí - traktor - pluhy - traktorista - žere - dítě atd.

Venira Zainullina
Didaktická hra "Kdo co dělá?" Shrnutí otevřené lekce v první juniorské skupině

cílová:

Naučte děti pozorně si prohlížet obrázek a pojmenovávat předměty na něm vyobrazené a jejich kvalitu a provádět činnosti, které na obrázku vidí. Procvičit děti ve zvukové výslovnosti, obohatit slovní zásobu o podstatná jména, přídavná jména, slovesa. Povzbuďte děti, aby po učiteli opakovaly celé věty, vyslovovaly slova jasně a zřetelně a odpovídaly na jednoduché otázky. Rozvíjet herní dovednosti, pozornost, vytrvalost.

Zařízení:obrázky s jednou akcí: kluk hraje na buben; po kolejích jezdí parní lokomotiva; pes řeže kládu; táta pracuje s kladivem.

Hračky: plyšová kočka, vyobrazené předměty údaje na obrázcích: buben, kladivo, pila, kláda, lokomotiva, šátek.

Práce se slovní zásobou: buben, paličky, dřevěné, pila, pily, ostré, železné kladivo, klepačky, těžké, lokomotiva, doprava, kolejnice.

Průběh vzdělávacích aktivit.

Moment překvapení. Za dveřmi se ozve žalostné mňoukání.

Vychovatel.

Kdo mňoukal u dveří?

Brzy otevřeno!

V zimě velmi chladno.

Murka žádá, aby šel domů.

(učitel pustí kočku dovnitř skupina a mluví jménem kočky).

Ahoj děti. (děti zdraví kočku). Kluci, venku je hrozná zima, jsem zmrzlý, zahřejte mě.

Vychovatel. Jak tě můžeme zahřát Mám šátek. (Vezme si šátek a ováže si ho kolem krku).Děti co jsem dělat?

Děti. Uvažte kočce šátek.

Kočka. Děkuji mnohokrát, je mi velmi teplo. Kluci, nepřišel jsem k vám s prázdnou. Přinesl jsem krásné obrázky, pojďme se společně podívat, co ukazují.

(Učitel ukazuje obrázek chlapce hraje na buben).

dělá? na čem je? hraje.

Děti. Chlapec hraje na buben. Klepe na buben paličkami. Buben zní bum – bum – bum; bam - bám - bám.

(učitel vyzve dítě, aby reprodukovalo akci znázorněnou na obrázku.

(Učitel ukazuje obrázek psa, který řezá kládu).

Vychovatel. Koho vidíš na obrázku? Co on dělá? Dětská pila vydává tento zvuk "prásk-prásk".

Děti. Tohle je pes. Pes řeže kládu. Řeže pilou. Pila je ostrá.

(učitel vyzve dítě, aby našlo požadovaný předmět na stole a reprodukovalo akce zobrazené na obrázku).

(Učitel ukazuje obrázek táty při práci s kladivem).

Vychovatel. Koho vidíš na tomto obrázku? Kdo je to? Co on dělá? Jak udeří kladivo?

Děti. Tohle je táta. Pracuje. Údery kladivem. klepání kladivem "Ťuk ťuk".

Učitel pozve dítě ke stolu a požádá ho, aby našlo kladivo. Požádá dítě, aby reprodukovalo akci zobrazenou na obrázku.

„Učitel ukazuje obrázek parní lokomotivy).

Vychovatel. Děti, co to je? Jak to hučí, jak kola klepou?

Děti. Jedná se o parní lokomotivu. Bzučí to "doo-doo-doo". Kola se klepou "choo-choo-choo".

"Učitel nabízí dětem jízdu na parní lokomotivě a přečte básničku"

Parní lokomotiva, parní lokomotiva.

Zcela nové lesklé.

Přinesl přívěsy.

Jako by to bylo skutečné.

Chug - chug - chug Budu tě houpat daleko. (Děti zpívají spolu s učitelem).

Vychovatel. Kluci, líbilo se vám koukat na obrázky.

(Učitel nabízí, že bude kočku krmit mlékem. Děti dělat"miska" spojení dlaní. Učitel zpívá píseň).

Kočička dětem slušela

Požádala o mléko.

Požádala o mléko

Mňau promluvil.

Mňau mňau mňau.

Léčili mě mlékem.

Kitty jedla

Kitty jedla

Zazpíval píseň

Murr-murr-murr.

Výsledek:

Děti, kdo nás dnes přišel navštívit? Co ti kočka přinesla? Líbily se vám obrázky? Co jsi dal kočce?